Az Üzenet társasjáték előző állomásán - a hajlamosság menedékének útján - felismertük előre juttató vagy éppen visszahúzó erőinket, különböző hajlamainkat.
A következő útnak - a kudarc útjának - feladata abban áll, hogy ezen felismeréseinknek tudatában új stratégiák kialakításával és a mindennapokban való alkalmazásával próbáljunk tovább haladni fejlődési utunkon. Ez tehát a kísérletezgetések ideje, melyhez az Univerzum bőséges lehetőséget szolgáltat számunkra, emberek és szituációk formájában. Ezek a szituációk mind azt a célt szolgálják, hogy új készségeinket csiszolgathassuk, megerősíthessük magunkban, vagy ha valami már nem működőképes, akkor azt vegyük észre és engedjük el.
Ennek az útnak van egy nagyon fontos felismerési feladata. Rá kell ébrednünk arra, hogy a kudarc szóhoz tapadó negatív előjelet ideje eltüntetnünk a gondolkodásunkból. Ha ugyanis használjuk a bennünk élő Figyelő józanságát, akkor bizonyos számú ismétlődő szituáció után ráébredünk arra, hogy a kudarc nem egyéb, mint egy újabb lehetőség a tanulásra és a fejlődésre. A kudarc tehát helyesen értelmezve annak a felismerése, hogy mit érdemes még jobban kibontani és erősíteni magunkban.
A kudarc útja rugalmasságra is tanít. Arra, hogy minden „kudarcból” megerősödve és többé válva tudunk felállni, ha észrevesszük a mögötte rejlő tanítást, és van bennünk hajlandóság a változtatásra. Ezen az úton - amikor az szükségessé válik - képesek leszünk felülvizsgálni eddigi hitrendszereinket, gondolatainkat és érzelmeinket. Ha az adott helyzetben már nem állják meg helyüket, akkor képessé válhatunk elengedni azokat, hogy olyan elképzelések és készségek elsajátítására törekedjünk, melyek a javunkat szolgálják.
Idővel akár eljuthatunk egyfajta játékos hozzáállás elsajátításához is. Saját mentorunkká, vagy személyi edzőnkké válva - amennyiben elég tudatosak és bevállalósak vagyunk - eljuthatunk odáig is, hogy tudatosan megyünk bele számunkra nehéz szituációkba, ezzel is erősítve megoldó készségünket, ezáltal pedig önismeretünket és önértékelésünket is. Mivel a kudarc útjának másik elengedhetetlen felismerése az, hogy minden helyzetből fel lehet állni, ha hiszünk önmagunkban és képességeinkben.
Egy másik megközelítésben viszont a kudarc érzése arra is képes megtanítani bennünket, hogy van egy pont, ahol - ha továbbra is mereven ragaszkodunk idejét múlt elképzelésekhez - eddigi fejlődésünk megreked (és a megtartás útján találjuk magunkat, amelyről a következő cikkben olvashattok majd) egy lefelé húzó örvényhez vezetve.
Néha a kudarc útjának tanulási leckéje nagyon nehezen felismerhető az egyén számára, mivel a kudarc mechanizmus kiváltó oka nem jelen életben alakult ki, hanem egy korábbi élethez kapcsolódik és jelen életének egy adott pontján látszólag váratlanul és előzmények nélkül érkezik. Mivel ebben az esetben nem látjuk tisztán az okokat. Ilyenkor önerőből nem megy a megértés és a feldolgozás. De szerencsére rengeteg módszer áll rendelkezésre ezek feltárásában (lásd: reinkarnációs terápia, családállítás, hipnózis stb.).
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————